Wszystko o odkurzaczach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia ...

> Jaki odkurzacz?

Jaki odkurzacz?

Duży czy mały? Z workiem czy bez? A może z funkcją prania? A w zasadzie czemu nie automatyczny? Z jaką mocą i jaką pojemnością? Na takie pytania będziemy musieli sobie odpowiedzieć decydując sią na wybór właściwego dla nas odkurzacza. Generalnie odkurzanie kojarzy się nam z czynnością męczącą, nudną i wymagającą, a zatem i zakup odkurzacza złem koniecznym. Jednak dzisiejsze urządzenia niczym już nie przypominają tych, jakie pamiętamy z dzieciństwa. Są ciche, lekkie i nowoczesne. Wybór nie jest łatwy, bo i konkurencja na rynku wśród producentów jest ogromna. Mamy wiec do wyboru różne typy i wersje tych urządzeń, różne udogodnienia i wyposażenie, różne funkcjonalności. Ale spokojnie, pomożemy, wszak odkurzacze to nasza specjalność.

Odkurzacz workowy, bezworkowy, automatyczny czy z funkcją prania?

Pierwsze kryterium jakim powinniśmy się kierować to typ odkurzacza. Na rynku są dostępne odkurzacze workowe, bezworkowe, automatyczne i z funkcją prania. Te pierwsze to standardowe urządzenia wyposażone w worek papierowy lub ze specjalnego materiału. Wymiana worków na kurz w takich odkurzaczach jest w pełni higieniczna, ponieważ nie mamy raczej styczności z zanieczyszczeniami. Odkurzacze bezworkowe wymagają od nas samodzielnego opróżnienia pojemnika na kurz. Producenci takich urządzeń pozwalają nam zapomnieć o konieczności kupowania nowych worków i wydawania na nie pieniędzy. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, warto jednak zadać sobie pytanie: czy chcemy widzieć wszelkie zanieczyszczenia i manualnie je usuwać czy lepiej zrobić to za pomocą worka, a tym samym pamiętać o kupnie nowych? Pojemność worków na kurz waha się od 1 do nawet 5 litrów. Zdecydowanie warto zainwestować w odkurzacz z większym workiem, jeśli posiadamy duży, rodzinny dom ze zwierzętami. Odkurzacze z funkcją prania umożliwiają zasysanie niewielkich ilości wody, doskonale sprawdzają się w warsztatach i pomieszczeniach pracowniczych. Pomogą również utrzymać doskonałą czystość grubych dywanów. To takie urządzenie 2 w 1, dla bardzo wymagających. Jeśli jednak zależy nam na lekkości i niewielkich rozmiarach powinniśmy skupić się na odkurzaczach standardowych. Najbardziej zaawansowane technologiczne są odkurzacze automatyczne, jednak ich dostępność jest niewielka i posiadają dość wysokie ceny. Taki sprzęt zrobi wszystko za nas, dosłownie! Urządzenie bez zbędnych kabli porusza się po podłożu, sprytnie omijając wszelkie przeszkody. Odkurzacze automatyczne to absolutna nowość i dopiero przekonują nas do swojej funkcjonalności. Na pewno jest jeszcze wśród nas wielu niedowiarków i perfekcjonistów, którzy muszą wykonać porządki od początku do końca po swojemu i nie ufają nowoczesnym urządzeniom. Jeśli jednak lepiej się przyjrzymy specyfice tych odkurzaczy możemy stwierdzić, że posiadają bardzo zaawansowane opcje i są efektywne w swoim działaniu.

Odkurzacz kompaktowy czy standardowy?

Odkurzacz jest urządzeniem obowiązkowym w każdym domu i mieszkaniu. Bez odkurzania nie ma sprzątania. Można oczywiście pomyśleć o ekologicznych rozwiązaniach i ultralekkiej miotle, ale przy jej pomocy mieszkania nie posprzątamy. Decydując się na odkurzacz duży lub mały musimy określić, jakie są nasze potrzeby. Jeśli posiadamy małe mieszkanie, dobrym dla nas rozwiązaniem będzie odkurzacz kompaktowy. To urządzenie niewielkich rozmiarów, które łatwo przenosić i przechowywać. Zazwyczaj mniejsze odkurzacze to te z systemem bezworkowym i mniejszej pojemności. Jeśli podsiadamy duże mieszkanie czy dom, liczne dywany i zwierzęta domowe, pomyślmy o odkurzaczu standardowym. To klasyczne, zazwyczaj workowe urządzenie o większej pojemności. Taki odkurzacz jest większy niż kompaktowy, musimy zatem przewidzieć, gdzie będzie przechowywany. Co ciekawe, w najnowszych modelach odkurzacze o standardowych rozmiarach posiadają system inteligentnego parkowania i przechowywania.

Duża siła ssania czy opcja energooszczędna?

Producenci odkurzaczy oferują sprzęt o różnej mocy. To właśnie moc jest najczęściej kluczowym kryterium podczas zakupu odkurzacza. Jak się jednak okazuje, moc wcale nie jest najważniejsza. Urządzenie może posiadać bardzo dużą moc, ale niską siłę ssania i na odwrót. Naszą uwagę powinniśmy zwrócić właśnie na siłę ssania, ponieważ od niej zależy jak efektywne będzie sprzątanie. Siła ssania podawana jest zazwyczaj w watach, tak jak moc, największa siła to 500 W, a najniższa średnio 250 W. Niestety, tylko nieliczni producenci podają informację o sile ssania. Dużo łatwiej znaleźć dane o mocy silnika, a zatem i w naszym serwisie pozwoliliśmy sobie na podział urządzeń właśnie wg mocy silnika, zwracamy jednak uwagę, żeby szukać również informacji o ssaniu. Większość urządzeń jest wyposażona w regulację siły ssania, dzięki czemu nie zniszczymy delikatnych tkanin w trakcie sprzątania. Odkurzacze o dużej sile sprawdzą się w rodzinnych domach, w których mieszkają zwierzęta i częste sprzątanie to absolutny obowiązek. Natomiast do małych mieszkań przeznaczone są urządzenia o mniejszej mocy, a zatem i energooszczędne. Wysoka siła ssania połączona z małą mocą oznacza bardzo niski pobór energii. Warto zastanowić się jak często i jak duże powierzchnie odkurzamy. Jeśli nie posiadamy zwierząt i nie mamy wymagającego „podłoża” w domu, spokojnie możemy zdecydować się na wersję energooszczędną. Dodatkowy plus takich urządzeń to materiały, z których zostały wykonane. W większości są to surowce w pełni odnawialne.

Aby ułatwić wybór właściwego odkurzacza, dostępne na rynku urządzenia podzieliliśmy na trzy grupy:

Moc odkurzacza: Przeznaczenie odkurzacza:
Mała moc (poniżej 2000 W)

Odkurzacz z mniejszą mocą silnika to rozwiązanie idealne dla mniejszych powierzchni, bez licznych dywanów, bez zwierząt domowych.

Średnia moc (od 2000 do 2500 W)

To odkurzacz uniwersalny, przeznaczony dla standardowych potrzeb. A zatem do średniej wielkości mieszkań, z raczej typowymi dywanami, dla posiadaczy zwierząt domowych o krótszej sierści.

Duża moc (powyżej 2500 W) Odkurzacz z dużą mocą przyda się nam obowiązkowo, jeśli podsiadamy duże przestrzenie do odkurzania, liczne dywany i zwierzaki domowe.

Jaka pojemność odkurzacza?

Pojemność odkurzacza to wielkość worka czy pojemnika na pochłaniane zanieczyszczenia. Im pojemność mniejsza, tym częstsza konieczność wymiany worka czy opróżniania pojemnika. Naturalnie, im większy odkurzacz tym większa jego pojemność, choć coraz częściej znajdziemy odkurzacze kompaktowe o zaskakująco dużej pojemności. Wybierzmy odkurzacz, jaki będzie dostosowany do naszych potrzeb. Jeśli posiadamy mniejsze mieszkanie, wybierzmy odkurzacz z mniejszą pojemnością, będzie bowiem mniejszy i łatwiejszy do schowania. Jeśli posiadamy średniej wielkości powierzchnie do sprzątania, wybierzmy odkurzacz standardowy, o pojemności od 2,5 do 3,5 litra. Jeśli mieszkamy w dużym domu zdecydujmy się na odkurzacz pojemny, powyżej 3,5 litra. W przeciwnym razie często będziemy musieli wymieniać worek lub opróżniać pojemnik, a zwłaszcza ta druga czynność do najprzyjemniejszych nie należy.

W naszym serwisie odkurzacze ze względu na pojemność podzieliliśmy na trzy grupy:

Pojemność odkurzacza: Przeznaczenie odkurzacza:
Małe (poniżej 2,5 l)

Odkurzacze z pojemnością do 25 litra to małą, kompaktowe odkurzacze, przeznaczone do mniejszych mieszkań. Przy większych powierzchniach będziemy musieli raczej często wymieniać worek lub opróżniać pojemnik.

Średnie (od 2,5 do 3,5 l)

Odkurzacze z pojemnością pomiędzy 2,5 i 3,5 litra to najbardziej typowe urządzenia, dla użytkowników o typowych potrzebach.

Duże (powyżej 3,5 l) Odkurzacze z taką pojemnością to naprawdę duże urządzenia. Możemy być pewni, że nawet przy dużych powierzchniach do odkurzania, wymiana worka czy opróżnianie pojemnika nie będzie czynnością częstą.

Marki odkurzaczy

W naszym serwisie staramy się publikować szczegółowe opisy dla wszystkich odkurzaczy, jakie są dostępne na polskim rynku. Każdy producent stawia na coś innego, jedni skupiają się na solidności wykonania, na dużej mocy silnika i żywotności, a inni stawiają na niebanalny i niekonwencjonalny wygląd. Przy bliższym zapoznaniu się z naszymi opisami można zauważyć, że jedno wcale nie wyklucza drugiego. W ten sposób możemy posiadać wspaniale prezentujący się sprzęt, który będzie nam służył przez długie lata. Producentów odkurzaczy jest wielu i możliwość wyboru ogromna. Mamy nadzieję, że dzięki naszym publikacjom zdołamy ułatwić ten wybór. Pamiętajmy, że w Polsce produkuje się dużo urządzeń AGD i większość ze światowych liderów ma u nas woje fabryki. Wybierzmy zatem produkt „made in Poland”.

Przeczytaj także: