Wszystko o odkurzaczach: informacje, opinie, opisy, recenzje, nowości, oceny, rankingi, zdjęcia ...

> Filtry, wyposażenie, hałas – zanim wybierzesz odkurzacz, przeczytaj

Filtry, wyposażenie, hałas – zanim wybierzesz odkurzacz, przeczytaj

Jeśli zdecydowaliśmy się już na konkretny typ i rodzaj odkurzacza, określiliśmy również wymaganą moc i pojemność, pomyślmy teraz o wyposażeniu dodatkowym: zastosowanych filtrach, wyposażeniu w wymienne ssawki, długi kabel, teleskopową rurę, hałasie, jakie odkurzacz będzie emitował podczas pracy i kilku innych ważnych parametrach.

Dobry filtr to podstawa

Jeśli chodzi o filtry zastosowane w odkurzaczach, nie ma co oszczędzać. Czyste i pozbawione alergenów powietrze to bardzo istotna kwestia. Najprostsze filtry, jakie możemy znaleźć w odkurzaczach to filtry węglowe. Natomiast te zaawansowane to filtry HEPA. Pierwsze chronią silnik odkurzacza przed awariami, przedłużają jego żywotność i eliminują nieprzyjemny zapach. Wyłapują większą część zanieczyszczeń i zamykają wewnątrz. Filtry HEPA oprócz ochrony przed nieprzyjemnym zapachem, usuwają alergeny, drobnoustroje i substancje smoliste. Jeśli jesteśmy alergikami lub chorujemy na astmę, konieczny jest wybór odkurzacza z filtrem HEPA. Oczywiście filtr HEPA również dzieli się na te najnowsze i starszej generacji, jednak każdy jest przystosowany dla alergików. Warto zwrócić uwagę czy filtr jest wielokrotnego użytku. Zazwyczaj są one oznaczone jako „zmywalne” i można je oczyścić pod bieżącą wodą. W odkurzaczach z funkcją prania zastosowany jest filtr wodny, który jest równie wydajny jak filtr HEPA i w pełni antyalergiczny.

Wymienne ssawki

Jeśli z natury mamy tendencję do gubienia drobnych przedmiotów lub zapominania, gdzie je schowaliśmy, warto zainwestować w odkurzacz, w którym dodatkowe ssawki są zintegrowane w korpusie. Po pierwsze, mamy do nich łatwy i szybko dostęp, a po drugie, takie rozwiązanie znacznie ułatwia przechowywanie. Najbardziej zaawansowane urządzenia, oprócz standardowych ssawek, wyposażone są w zestawy do odkurzania samochodu. Obecnie producenci stawiają na ssawki „3 w 1”, ponieważ ułatwia i usprawnia to odkurzanie. Nie musimy ciągle zmieniać ssawek. Jeśli jednak mamy dużo zakamarków w domu, a nie lubimy wszystkiego przesuwać, można zaopatrzyć się w sprzęt z dużą ilością ssawek szczelinowych, małych i płaskich. Szczotki do tapicerki, turboszczotki i elektroszczotki to absolutny obowiązek jeśli posiadamy zwierzęta. Standardowe ssawki mogą mieć problem z usunięciem zalegającej sierści. Natomiast turboszczotki doskonale poradzą sobie z grubymi dywanami, materacami, wycieraczkami i meblami tapicerowanymi.

Praktyczne rozwiązania i przechowywanie

Rozmiar i kształt odkurzacza ma bardzo duże znaczenie. Kupując kompaktowy i ergonomiczny sprzęt, mamy pewność, że schowamy go nawet w bardzo małych miejscach. Zazwyczaj małe odkurzacze są wyposażone w dodatkowe rozwiązania ułatwiające przechowywanie i przenoszenie. Warto również zwrócić uwagę na to czy urządzenie posiada regulowaną rurę teleskopową. Jest to bardzo istotna kwestia dla osób wysokich. Duże, standardowe odkurzacze sprawdzą się w większych, rodzinnych domach, w których jest wydzielone odpowiednie pomieszczenie na sprzęt. Większość urządzeń jest wyposażona w wskaźnik zapełnienia worka i filtra. To bardzo pomocne, ponieważ w odpowiednim momencie dowiadujemy się, kiedy trzeba wymienić worek na kurz lub filtr. Droższe odkurzacze posiadają dużo więcej udogodnień. Często posiadają podświetlenie LED, aby dokładniej odkurzyć miejsca słabo oświetlone. Sam wygląd odkurzacza może nas zaskoczyć. Istnieją sprzęty bardzo design-erskie, które zadowolą nawet bardzo wymagającego użytkownika. Aktualnie możemy kupić odkurzacz przypominający sławny samochód Ford Mustang lub urządzenie w modnych neonowych kolorach. Warto się zastanowić czy nasze urządzenie będzie schowane czy raczej nie mamy na to miejsca i odkurzacz będzie stał „na widoku”. Duże, miękkie kółka gwarantują cichą pracę i chronią podłogę przed zarysowaniami. Natomiast gumowe zderzaki poprawiają stabilność sprzętu i chronią ściany i meble. Długi kabel zasilający to już standard w każdych odkurzaczach, jednak znajdą się takie modele, które posiadają bardzo długie przewody. Dzięki temu nie musimy często zmieniać kontaktów zasilających. Standardowy zasięg odkurzania, który pozwoli wygodnie posprzątać większe pomieszczenia, to 10-12 m.

Poziom hałasu

W zasadzie każdemu z nas przeszkadza hałas, jaki emitują odkurzacze. Nic dziwnego, modele starszej generacji rzeczywiście pracowały jak kosiarki. Dzisiejsze urządzenia często posiadają funkcję „Silence”, dzięki której szybko możemy wyciszyć odkurzacz, tym samym obniżając moc sprzętu. Są również dostępne urządzenia o dość dużej sile ssania, jednocześnie bardzo ciche. Zazwyczaj w ich nazwie znajdziemy „Pro Silence” lub coś podobnego. Jeśli posiadamy małe dzieci lub często skarżymy się na ból głowy wywołany hałasem warto zainwestować w urządzenie „wyciszone”. Przy niektórych odkurzaczach oglądanie telewizji i jednoczesne sprzątanie, przestaje być problemem.

Przeczytaj także: